Mira Logo

mira

foundations for combination skin
best eyebrow products
Fenty Beauty
top matte lipsticks
vegan concealers
Rice Toner by I'm From
I'm From

Rice Toner

4.6(143)
luxury
k-beauty
$27.90
yesstyleBuy ($27.9)
Sort by
Total 143 reviews
Filter by
korendy.com.tr userDecember 22, 2019
4

Nemlendirmesi güzel

Ürünü 6 aydir filan kullanıyorum. Nemlendirmesi gayet güzel ancak vaadedilen beyazlatmayı pek gerçekleştirdiğini düşünmüyorum. İçerik olarak beğendiğim için genel olarak memnun kaldım. 

- korendy.com.tr
korendy.com.tr userJune 11, 2019
5

Yumuşacık aydınlık bir cildim oldu

Ürünü alalı 1 ay oldu ve Klairs - Supple Preparation Facial Toner ile dönüşümlü kullanıyorum. Temiz cildime 3 kerede ellerimle tampon hareketlerle masaj yaparak uyguluyorum. Makyaj yapacaksam ya da makyajsız dışarı çıkacaksam bunu kullanıyorum aydınlık yumuşacık bir cildim oluyor. Çok beğendim bittikçe alırım. 

- korendy.com.tr
korendy.com.tr userJune 3, 2019
4

Güzel

Nemlendirmesi güzel bir ürün. Biraz renk eşitlemesi yarattığına da şahit oldum. Şans verilebilir 

- korendy.com.tr
korendy.com.tr userMay 2, 2020
5

aydınlık görünüm yumuşak doku

kullanılmadan önce çalkalanmalıegzama üzerine kullandığımda yanma yaşadım dikkat edilmediürünü 3 ayrı cilt tipinde denedim.Kendi cildim yanak bölgesi kuru burun alın kısmı çok hafif yağlı bir yapıda. aldınlatma etkisini gördüm nemlendirme etkisini de gördüm ve vaktim olmadığı zamanlarda serumun emilmesini beklemek yerine sadece bu toniği kullandım ve krem sürdüm çünkü emilimi kolay. ciltte bıraktığı yumuşak bir etki var cildin hemen yumuşacık yapıyor. burun bölgem yağlanmadı yani cildim dengelendi diyebilirim. uzun süre dayanacak bir ürün ihtiyaç duydukça kullanıyorum net bir zaman belirtemem bitince tekrar alırım fiyatını hak ediyor.Ev arkadaşımın cildi yağlı.onda gösterdiği etki de dengeleyici oldu. cilt tonunda aydınlanmayı en çok o gördü (buğday cilt tonundan ötürü tahminimce). o da ihtiyaç duydukça kullandı ve sivilcelenmesi olmadıe birçok üründe sivilcelenme yaşar.Diğer ev arkadaşım fungal akne sorunu yaşıyor. ürün içeriğinde tetikleyici bir şey var mı yok mu bilmiyorum ama hiçbir sorun yaşamadı. fungal aknesi olanlar kullanabilir diyemem çünkü bu konuda bilgili değilim. maskesini de deneyeceğim özel günlerde aydınlatma etkisi arayanlardanım. teşekkürler Korendy:) Less

- korendy.com.tr
korendy.com.tr userOctober 5, 2019
4

Nemlendirmesi çok iyi

3 haftadır kullanıyorum. Cosrx low ph jeli ile yıkayıp ardından pamukla kullandım. Kendisi ardından cosrx snail essence, I'm from ginaeng serum ile devam ettim. Sadece geceleri tonik olarak kullandım gündüzler klairs supple.tonic kullandım. Ürün çok iyi nemlendiriyor cildimi neme doygun hissediyorum yumuşacık yapıyor. Beyazlatma aydınlatma etkisi tam olarak gözlemleyemedim sanırım daha uzun vadede kullanınca görebilirim belki. Tekrar alabilirim. 

- korendy.com.tr

Ingredients

Overall safe Ingredients

acnesafe
SafeAcneIrritantHazard
Butylene Glycolacne

Similar Products

Community posts

Profile picture of Tiane Saia
Tiane Saia
DryDry Skin
Can anyone recommend a great toner that you love? I have sensitive skin and the I’ve tried the Clean & Clear Essentials Oil-Free Deep Cleaning Astringent and it burned my skin 🥵
Profile picture of Kate Walls
Kate Walls
SensitiveSensitive Skin
I would recommend staying away from anything that’s an astringent because that will just break down your skins water barrier that helps keep the skin hydrated and will break down your natural oils! I had the same problem so I’ve switched to more calming toners like a few with rose water or aloe or ones made for sensitive skin. I haven’t had the chance to try it but I’ve heard the Rice Toner is great for dry skin!
Profile picture of fallon bridget
fallon bridget
CombinationCombination Skin
What are the best toners for combination to dry skin? I’ve been trying a lot of different ones but what are your favourites? (Drugstore preferably )
Profile picture of cassieheart
cassieheart
OilyOily Skin
If u just want a non exfoliating toner u could use this. It hydrated and brightens the skin really well. It’s a little pricer but it’s a fairly large bottle. You can but it on Yesstyle (if u want u could use my friend code Sanwag for a discount but no pressure:) )
Profile picture of Teegan Winkelman
Teegan Winkelman
DryDry Skin
What’s everyone’s best skin care products/routine? Trying to stay on the more natural side. Okay y’all now what do you use for blackhead removal? My nose and chin have so many and no peak off mask or nose strips seem to work
Profile picture of Carina Troshin
Carina Troshin
CombinationCombination Skin
If you’re looking for a good hydrating and brightening toner, i love this one
Profile picture of Gianna Chiaravalloti
Gianna Chiaravalloti
OilyOily Skin
thoughts on toner? is it necessary? what are some good ones? i have oily skin
Profile picture of cassieheart
cassieheart
OilyOily Skin
It depends on your skincare routine. A lot of toners are meant for exfoliating which is great as long as they are not overused (depending on your skin type but I wouldn’t recommend using more than once a day at most). But if you already have exfoliations in your routine it’s not exactly necessary. A lot of toners are used to hydrate and brighten the skin (this one is something that you could use twice a day)
Profile picture of Adriana Fuller
Adriana Fuller
CombinationCombination Skin
I’ve been really struggling to find a good hydrating toner if anybody has some recommendations I would really appreciate it?
Profile picture of Carina Troshin
Carina Troshin
CombinationCombination Skin
Love love this one, it hydrates and brightens
Profile picture of Linnea Carter
Linnea Carter
CombinationCombination Skin
What is a good toner for combination skin?
Profile picture of Carina Troshin
Carina Troshin
CombinationCombination Skin
This is a good hydrating and brightening toner
Profile picture of Peri Pelletier
Peri Pelletier
CombinationCombination Skin
I want to switch up my skincare routine a little. What are some hydrating serums, moisture, cleanser, mask, etc. you use?! (Mid range price range - willing to spend a little extra if worth it but nothing crazy) thanks ladies :)
Profile picture of Carina Troshin
Carina Troshin
CombinationCombination Skin
If you’re looking for a toner, I really like this one. It’s very hydrating and has good brightening ingredients.